DESATORO ZDRAVEJ VÝŽIVY DETÍ

1. Doprajte deťom pestrú a rozmanitú stravu, bohatú na ovocie a zeleninu, celozrnné potraviny, mliečne výrobky, ryby a hydinu.

2. Nenechajte deti prejedať sa, ale ani hladovať. Jesť by mali pravidelne 5 - 6x denne. Veľkosť porcií prispôsobte ich rastu, hmotnosti a pohybovej aktivite.

3. Dodávajte deťom pravidelne kvalitné zdroje bielkovín (hydinové a rybie mäso, strukoviny, cereálie).

4. Niekoľkokrát denne deťom podávajte mliečne výrobky, uprednostňujte polotučné.

5. Uprednostňujte kvalitné rastlinné tuky a oleje pred živočíšnymi tukmi.

6. Učte deti striedmosti v konzumácii cukru, sladkostí a sladených nápojov. Sacharidy by deti mali prijímať hlavne z cereálií, ovocia a zeleniny.

7. Nedosoľujte hotové pokrmy, soľ a solené potraviny deťom ponúknite len výnimočne.

8. Naučte deti dodržiavať správny pitný režim, mali by vypiť aspoň 1,5 až 2,5 litra tekutín denne.

9. Učte deti zdravému spôsobu života svojím vlastným príkladom a aktívne sa zaujímajte o to, čo jedia mimo domu.

10. Pravidelne konzultujte zdravotný stav dieťaťa (hladinu cholesterolu, krvných tukov, krvného tlaku, nadváhu a iné) s jeho praktickým lekárom.

Niekedy sa nám zdá, že naše deti rastú rýchlo ako z vody. Pravdou je, že dospievajúce deti rastú takmer rovnako rýchlo ako bábätká. Zdravá výživa je preto dôležitá, veď detský organizmus denne potrebuje množstvo kvalitných stavebných látok a energ

 

Zásady zdravej výživy


- Deti by mali jesť veľa rôznych druhov potravín. Na tanieri by nemalo chýbať chrumkavé ovocie a zelenina, celozrnné potraviny, mliečne pochúťky, ryby a hydina.
- Stravu by sme mali rozložiť do 3 hlavných a 2 – 3 menších jedál.
- Súčasťou každého jedla by mal byť kúsok ovocia či zeleniny. Nie je to ťažké, stačí čerstvá paradajka na raňajky, jabĺčko na olovrant, miska šalátu ako príloha k obedu či porcia anglickej zeleninky a na osvieženie pohár dobrej ovocnej šťavy.
- Vitamíny sú najúčinnejšie vo svojich prirodzených zdrojoch, v ovocí a zelenine. Jeden pomaranč stačí na pokrytie dennej dávky vitamínu C (viac tipov nájdete v tabuľke). Vitamínové doplnky sú vhodné, keď je dieťa choré alebo po chorobe.
- Dôležitou zložkou detskej výživy sú bielkoviny, ich výborným zdrojom sú ryby a hydina.
- Denne by deti mali jesť mliečne výrobky, najvhodnejšie sú polotučné.
- Čoraz častejšie sa v detskej strave objavujú jedlá s vysokým obsahom nasýtených tukov a cukrov. Vyvážte ich kvalitnými rastlinnými olejmi a tukmi.
- Sacharidy by deti mali prijímať hlavne z cereálií, ovocia a zeleniny. Dajte pozor na sladkosti a sladené nápoje.
- Nedosoľujte hotové jedlá, soľ a solené potraviny by deti mali jesť len výnimočne.
- Aj pre deti je dôležitý správny pitný režim, mali by vypiť aspoň 1,5 až 2,5 litra tekutín denne, pri intenzívnej športovej aktivite aj viac. Učte deti vlastným príkladom a aktívne sa zaujímajte, čo jedia mimo domu.

 

Výživa škôlkarov a malých školákov


Vo veku keď deti začnú chodiť do škôlky prežívajú obdobie veľkých zmien. Po prvý krát prekračujú hranice svojho najbližšieho rodinného kruhu a začínajú si utvárať vzťah k druhým deťom, k svojim vrstovníkom. V tomto období deti rýchlo rastú. Sú si istejšie svojim pohybom a odvážnejšie vo všetkých aktivitách. Zrazu spotrebujú oveľa viac energie. 

Medzi 4 - 7 rokom by si deti mali zvyknúť na pravidelný príjem troch základných denných jedál - raňajky, obed a večera. Neustále sa vyvíjajúci detský organizmus zároveň potrebuje počas dňa aj dve menšie porcie - desiatu a olovrant. Najdôležitejšia je rôznorodosť. Nesmie chýbať ovocie a zelenina, celozrnné potraviny, mliečne výrobky, ryby a hydina.

Hravým a pútavým spôsobom vysvetlite deťom prečo je zdravá výživa dôležitá. Jednoduchým spôsobom je zobrať dieťa so sebou na nákup. Porozprávajte mu o vitamínoch, vďaka ktorým je zelenina zdravá. Aj to najneposlušnejšie dieťa chce rýchlo vyrásť a byť zdravé. Malou osvetou sa vám určite podarí docieliť záľubu aj v takých neobľúbených jedlách ako je špenát alebo ryby.

Deti vo veku 7 -12 rokov rastú pomalšie. Ich energetický príjem preto nestúpa tak závratne rýchlo ako keď boli menšie. Aj keď stravovanie v škole nemôžete veľmi ovplyvniť zaujímajte sa o to, čo vaše dieťa v škole jedlo. Raňajky a desiatu pripravte tak aby boli bohaté na potraviny ktoré v školskej jedálni či v bufete ťažko nájsť, predovšetkým ovocie a zeleninu, celozrnné pečivo a mliečne výrobky.